środa, 8 września 2010

Słoneczny mesh, 802.11s Power Save

Na stronie http://owl.eng.mcmaster.ca/~todd/SolarMESH/ zaprezentowany jest projekt sieci kratowej zasilanej energią słoneczną. Tylko ona jest konieczna, nie jest wymagane stosowanie żadnych dodatkowych baterii, PoE itd. Sieć działa nieprzerwanie od 2003 roku, oczywiście ze stopniowymi usprawnieniami.

Na zdjęciu jeden z zainstalowanych węzłów:


Do działania tak zasilanej sieci konieczne jest stosowanie technologii "uśpienia" routerów w okresach czasu, gdy nie są aktywnie wykorzystywane. Standard 802.11s będzie implementował konieczne do tego mechanizmy. Określane są jako PS (Power Save). Ich głównym elementem będą komunikaty DTIM (Delivery Traffic Indication Message, wskazanie do dostarczenia ruchu sieciowego) oraz ATIM (Announcement Traffic Indication Message, zawiadomienie o ruchu sieciowym). DTIM stanowi sygnał do włączenia pełnego zasilania oraz rozpoczęcia wymiany danych. ATIM określa, w jak długich przedziałach czasowych węzeł ma nasłuchiwać powiadomień.

W środku opis działania dla komunikacji w 802.11s.


MP - Mesh Point, węzeł sieci mesh
MAP - Mesh Access Point, punkt dostępowy mesh

Komunikacja MP do MP:

Istnieją trzy sposoby komunikacji pomiędzy węzłami pozostającymi w stanie PS oraz nie będącymi w nim:

- przesłanie ruchu sieciowego za pomocą harmonogramu, jako część APSD (Automatic Power Save Delivery, przesłanie w stanie automatycznego oszczędzania energii).

- przesłanie ruchu podczas czasu trwania okna czasowego ATIM i zażądanie od węzłów w stanie PS by zostały „obudzone” przez dłuższy okres czasu.

- Wysłanie pustego pakietu danych podczas trwania okna czasowego ATIM by ponownie aktywować zawieszony przepływ danych lub reaktywować węzeł.

Komunikacja MP do MAP:

MAP jest w stanie wykorzystywać stan PS niezależnie od tego, czy w danej chwili synchronizuje się. W sytuacji, gdy synchronizujący się MP potrzebuje komunikować się z niesynchronizującym się MAP, MP musi być w stanie gotowości (obudzenia) do przyjęcia dodatkowego komunikatu BSS (mesh Basic Service Set) DTIM oraz równocześnie standardowego DTIM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz