środa, 8 września 2010

Instalacja open80211s na komputerze służącym za węzeł mesh cz. 2

Kolejnym krokiem jest przypisanie do interfejsów mesh każdego węzła adresów IP z tej samej podsieci. Wykonywane jest to za pomocą polecenia:

ifconfig "nazwa_interfejsu" "adres_ip"

Domyślna konfiguracja powoduje, że wszystkie węzły będą wyszukiwać towarzyszy o tym samym identyfikatorze mesh a po znalezieniu spróbują nawiązać połączenie peer2peer.
Aktywne połączenia można sprawdzić za pomocą polecenia:

iw dev "nazwa_interfejsu" station dump 
Przykładowy wynik:


Sekcja "Station" zawiera informacje o podłączonych węzłach (dla każdego osobna). Pierwsza linia to adres fizyczny, "mesh plink" oznacza status połączenia (tutaj ESTAB, czyli nawiązane). Poza tym są pola informujące o przesłanych pakietach (rx, tx packets), siła sygnału bezprzewodowego (signal) oraz czas nieaktywności połączenia (inactive time).
Teraz można już np. wysłać ping do podłączonego węzła. Polecenie:

ping -c 2 "adres_ip"

Wysyła 2 komunikaty. Potem w tablicy ARP można sprawdzić wpisy adresów. Polecenie:
arp

Przykładowy wynik:

? (192.168.3.83) at 00:15:6d:84:14:0e [ether]  on mesh

Ścieżkę, którą podążają przez mesh pakiety można podglądnąć w ten sposób:

iw dev "nazwa_interfejsu" mpath dump

Przykładowy wynik: 



Polecenie pokazuje skoki za pomocą adresów MAC, dlatego zawsze warto sprawdzić wpisy ARP, żeby wiedzieć, jakie IP są po drodze. Pierwsza kolumna to adres docelowy, druga to adres następnego skoku. Dokładne wyjaśnienia znajdują się na stronie http://www.open80211s.org/trac/wiki/mpath

Jednym z następnych wpisów będzie druga część praktycznego testu open80211s, gdzie sprawdzę wszystkie te czynności w działaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz