Jednym z głównych trendów nowoczesnej technologii jest rosnąca rola sieci komunikacyjnych w życiu człowieka. Komunikacja staje się bardzo ważną częścią życia zarówno pojedyńczego człowieka, jak i przedsiębiorstw, miast oraz państw. Upowszechnienie szybkiego dostępu do internetu zrewolucjonizowało i nadal rewolucjonizuje zarówno istotne sektory handlu, przemysłu oraz gospodarki, jak i społeczne aspekty życia.
Wymiana informacji, których ilość rośnie z roku na rok wymusza na projektantach oraz inżynierach tworzenie coraz bardziej wyrafinowanych technik ich przesyłania. Od początkowych sieci teleinformatycznych stosowanych prawie wyłącznie w celach wojskowych, do dnia dzisiejszego, kiedy różnorodność oraz pomysłowość nowych rozwiązań ulepsza i urozmaica codzienne życie.
Sieci stosowane od wczesnych lat 90-tych były ograniczone przez medium, którym przesyłana była informacja. Przeważnie były to przewody, najpierw głównie miedziane, później wraz z udoskonaleniem technologii światłowodowe. Wraz z upowszechnieniem się w późniejszym okresie czasu bezprzewodowym przesyłem informacji pojawiła się nadzieja, że dostęp do internetu oraz innych sieci będzie możliwy w rejonach, gdzie nie zawsze da się zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Jednak stosowane rozwiązania nie były doskonałe. Dlatego dosyć wcześnie zaczęto poszukiwać sposobu, by je udoskonalić. Próbą jego znalezienia są opisywane w tej pracy sieci kratowe, nazywane inaczej sieciami mesh.
Kratowe sieci bezprzewodowe (Wireless Mesh Networks) są obiecującą technologią rozwijającą się od wczesnych lat dwutysięcznych. Głównym założeniem stojącym za tego typu sieciami jest obniżenie kosztów pokrycia dostępem dużych terenów za pomocą tzw. węzłów (nodes). Węzły te stanowią równocześnie punkt dostępowy dla lokalnej stacji oraz łącznik pomiędzy poprzednimi oraz następnymi węzłami. Węzły mogą być przydatne w rejonach, gdzie niemożliwe jest ustanowienie standardowej infrastruktury sieciowej. W celu polączenia sieci kratowej do istniejącej sieci można zastosować bramy, które stanowią łącznik oraz granicę tych sieci.
Elementem wyróżniającym sieci mesh (kratowe) wśród stosowanych technik tworzenia sieci jest ich zdolność do automatycznej konfiguracji oraz organizacji. Pozwala to na łatwą ich rozbudowę oraz utrzymanie. Zasięg sieci powinien pozwolić na pokrycie rozległych terenów dostępem do internetu, sieci lokalnych lub sieci specjalizowanych, związanych np. z monitoringiem.
Sieci kratowe stanowią również obiecujące rozwiązanie technologiczne dla terenów miejskich. Wiele miast wdrożyło już rozwiązania tego typu. Przykładowo są to: New Orlean, San Mateo, Chaska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz