wtorek, 7 września 2010

Instalacja open80211s na komputerze służącym za węzeł mesh cz. 1

Poradnik, krok po kroku, konfiguracji linuksowego węzła sieci kratowej. Na podstawie http://www.open80211s.org/trac/wiki/HOWTO

0) Początek
Podczas instalacji nie można korzystać z managerów wifi, takich jak NetworkManager. Jeśli są uruchomione, należy wykonać "kill". Można używać kernela od wersji 2.6.26, co upraszcza nieco sprawę. Jeśli taki jest obecny można pominąć punkt 1, ale nie jest to zalecane (jądro "wireless-testing" zawiera najbardziej aktualną wersję softu).

1) Jądro
Ściągamy jądro testowe "wireless-testing", ze strony http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/linville/wireless-testing.git;a=summary;
Konfigurujemy jądro włączając do niego stos mac80211 z parametrami do mesha (CONFIG_MAC80211, CONFIG_MAC80211_MESH) i  uruchamiając driver używanej bezprzewodowej karty sieciowej.
Potem następuje kompilacja tak przygotowanego jądra.
Można pominąć ten krok i posłużyć się gotowcem ze strony http://linuxwireless.org/en/users/Download
ale jednak najlepiej skonfigurować wszystko od podstaw.

2) Instalacja IW
IW pozwala na prostą konfigurację ustawień bezprzewodowych z linii poleceń. Jest dostępne razem z systemem w niektórych wersjach linuxa (np. w debianie SID, wersja niestabilna). Informacje o IW można znaleźć na stronie http://linuxwireless.org/en/users/Documentation/iw/



3) Testowanie

Uruchamiamy kilka węzłów, na których wykonane zostały powyższe operacje. Wybieramy dla każdego identyfikator mesh (musi być identyczny dla wszystkich, max 32B). Dodajemy za pomocą IW interfejs mesh na każdym interfejsie sieciowym mającym funkcjonować w sieci kratowej (w tym przykładzie "wlan0"):

iw dev wlan0 interface add "nazwa_interfejsu" type mp
mesh_id "identyfikator_mesh"
 
Po uruchomieniu "ifconfig -a" dodany interfejs powinien być widoczny. Dla ułatwienia można poprzez GREP wyszukać jego nazwę.
Następnym krokiem jest włączenie interfejsu mesh. Wykonywane jest to poleceniem:
 
ifconfig "nazwa_interfejsu" up
 
Każdy z interfejsów domyślnie startuje na kanale 1. Można to zmienić wydając polecenie:

iw dev "nazwa_interfejsu" set channel "numer_kanału"
lub
iwconfig "nazwa_interfejsu" channel "numer_kanału"

W następnej części reszta konfiguracji, a w jednym z przyszłych wpisów postaram się przetestować w praktyce działanie open80211s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz