Na każdym interfejsie sieciowym WDS obsługujący mesh może być uruchomiony na dwa sposoby. Jednym z nich jest wystartowanie pojedynczego WDS na pojedynczej karcie. Żeby to zrobić, trzeba dla każdej pary łączących się interfejsów ustawić osobne kanały częstotliwości. Po połączeniu wygląda to tak:
Innym rozwiązaniem jest współdzielenie przez WDSy jednego bezprzewodowego interfejsu sieciowego. Można to uzyskać poprzez ustawienie tego samego kanału dla kilku łączących się interfejsów.
Teoretycznie interferencje fal powinny mieć wpływ na przesyłane dane w drugim przypadku, ale w praktyce działa to bez zakłóceń.
Przyjemnym rozwiązaniem w routerach Mikrotika jest to, że całą sieć można konfigurować z jednego komputera w przypadku, gdy wszystkie urządzenia widzą się w warstwie drugiej (a jest tak dla skonfigurowanej sieci kratowej). Jedyną wadą jest to, że dla więcej niż 4 skoków przez węzły może wystąpić problem z łącznością przez protokół konfiguracji Mikrotika. Można wtedy przełączyć się z komputerem, na którym dokonuje się konfiguracji do węzła znajdującego się bliżej celu.
Na zrzucie widoczne jest okno połączenia programu Winbox, w którym wykryte są wszystkie routery połączone w sieć mesh.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz