sobota, 30 kwietnia 2011

VoIP i mesh cz. 1

W związku z tym, że zawodowo zajmuję się ostatnio sprawami związanymi z technologiami VoIP, zainteresował mnie temat wykorzystywania tej technologii w sieciach mesh. Natrafiłem na przegląd tematu opracowany przez IEEE, trochę już leciwy, bo z 2006 roku. W tym wpisie zawarte będą spostrzeżenia z lektury, uzupełnione nowszymi informacjami, które uzyskałem w trakcie pracy.



Tytuł wyżej wymienionego przeglądu to "Performance Optimizations for Deploying VoIP Services in Mesh Networks", czyli optymalizacja wydajności wdrażania usług VoIP w sieciach mesh. Link do artykułu:


niedziela, 13 marca 2011

Mikrotik RouterOS 5 v5rc11

System Mikrotika wchodzi w nową fazę wersji beta, co wiąże się z kolejnymi zmianami. Większość z nich stanowią poprawki błędów wykrytych w poprzedniej edycji, można je zobaczyć na forum: http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=1&t=49717

Lutowy newsletter Mikrotika (http://www.mikrotik.com/download/share/newsletter30.pdf) informował o tym, że wersja v5rc8 ma być oficjalną 'piątką', niestety wykryto w niej sporo błędów, których nie ustrzegły się także kolejne 'release candidate'. W związku z tym na w pełni funkcjonalny RouterOS 5 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.



Znikające lodowce pod kontrolą sieci mesh

Współpracujące grupy naukowców z dwóch uniwersytetów w Wielkiej Brytanii pracują nad projektem systemu monitorującego ruchy lodowców na obrzeżach Grenlandii. Sieć czujników zawierać będzie odbiorniki GNSS (Global Navigation Satellite System, globalny system satelitów nawigacyjnych) oraz węzły Wi-Fi do przekazywania informacji. Całość zostanie zainstalowana w południowo-wschodniej Grenlandii, będzie mierzyć zmiany w geometrii oraz ruchu lodowców.




piątek, 14 stycznia 2011

Testbed dla symulacji sieci mesh w środowiskach zamkniętych

IEEE 802.11s Wireless Mesh Networks for Last-Mile Internet Access: An Open-Source Real-World Indoor Testbed Implementation to praca przedstawiająca implementację mesh pozwalającą na przeprowadzanie testów działania sieci z uwzględnieniem propagacji fal w zamkniętych pomieszczeniach.

Przykładowe badanie z pracy, przepustowość UDP dla wzrastającego pasma przy wybranej topologii.

Tłumaczenie abstract:

W związku z łatwością instalacji oraz możliwością samoleczenia, sieci WMN są obiecującą technologią oferującą szerokie możliwości zastosowania. Pomimo, że standaryzacja IEEE 802.11s jest wciąż w opracowaniu, jej główne elementy np. architektura oraz routing w warstwie MAC są już jasno określone.


środa, 5 stycznia 2011

Darwin stawia na mesh

Miasto Darwin w Australii rozpoczęło korzystanie z sieci mesh typu multicast, po zainstalowaniu 109 kamer CCTV. Koszty projektu to 8 mln dolarów. Wykonawcą została firma Security and Technology Services (STS), całe zadanie zlecone zostało przez Departament Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia.



Standardowe rozwiązania przysporzyły wielu problemów związanych z zarządzaniem siecią kamer, często zasilanie systemu było przerywane z powodu burz. Problematyczne okazało się także przesyłanie sygnału o wysokiej jakości obrazu do miejsca przeznaczenia.


Warstwa fizyczna mesh cz.2 - OFDM oraz UWB

OFDM

OFDM (Orthogonal frequency-division multiplexing, ortogonalna multipleksacja poprzez dzielenie częstotliwości) jest jedną z metod modulacji, która polega na równoczesnej transmisji wielu strumieni danych na ortogonalnych częstotliwościach nośnych. Oznacza to zastąpienie pojedyńczego kanału kilkoma wolniejszymi kanałami umieszczonymi blisko siebie (lub częściowo pokrywającymi się) na widmie częstotliwości.
OFDM znalazł już zastosowanie w technologiach sieci bezprzewodowych. Standardy IEEE 802.16 WiMax (starsza wersja), IEEE 802.11a, IEEE 802.11g oraz IEEE 802.20 MBWA wykorzystują ten rodzaj modulacji.
OFDM pozwoliło na znaczące ulepszenie przepustowości w sieciach mesh: z 11 Mbps do 54 Mbps.

Inne wersje OFDM: